Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO: Wordpress mi Blogger mı daha avantajlı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO: WordPress mi Blogger mı daha avantajlı?

SEO: WordPress mi Blogger mı daha avantajlı?

WordPress mi blogger mı daha avantajlı sorusu, bu sektöre yeni girecek olanların tamamının kafasını kurcalayan bir sorudur. WordPress alt yapısı kullanmanın, birçok avantajı var. Bunlardan ilki ve en önemlisi herkesin kullanabileceği kadar basit bir arayüze sahip olması. Bunun yanı sıra size çok fazla özgürlük alanı tanıyor. Eğer kodlama biliyorsanız, sitenizin her alanına müdahale edip istediğiniz şekilde düzenleme yapabiliyorsunuz.

İşte tam da bu noktada WordPress ile Blogger birbirinden ayrılıyor. Blogger, size kodlama konusunda kısıtlı özgürlük tanırken WordPress ile yapabileceklerinizin ucu bucağı gözükmüyor. O sebeple WordPress günümüzün en fazla tercih edilen sistemlerinden bir tanesi.

Bunun yanı sıra eklentiler WordPress alt yapısında işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Görsellerinizi hiçbir şey yapmadan optimize edebiliyor, otomatik olarak gönderilerinizi sosyal medya hesaplarından paylaşabiliyor, SEO eklentileriyle içeriğinizi tüm kurallara uygun olarak oluşturabiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra cache eklentileri ile sitenizin hızını mükemmel noktalara çekebiliyorsunuz. O sebeple eğer blog dünyasına yeni girmeyi düşünüyorsanız, WordPress ile çalışmaya başlamanızı tavsiye ediyorum. WordPress kullanmak hem işinizi kolaylaştırır, hem de çok daha özgür olmanızı sağlar.

WORDPRESS TEMA SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

En büyük artılarından bir tanesi ise mükemmel tema tasarımları. Piyasada binlerce ücretsiz, binlerce de ücretli tema mevcut. Bu temalar arasından istediğinizi seçip, oldukça şık bir blog’a sahip olabiliyorsunuz.

Benim tavsiyem eğer durumunuz varsa temiz kodlanmış, SEO uyumlu lisanslı bir tema satın almanız. Ömür boyu kullanabileceğiniz güzel bir temayı yaklaşık 50-100 lira arası bir bedelle satın alabiliyorsunuz.

Bu yüzden destek alabileceğiniz ve sürekli geliştirilen lisanslı bir temayı satın almak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Ücretli tema mı, yoksa ücretsiz tema mı kullanmalıyım konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız Ücretli tema ve ücretsiz  tema arasındaki farklar yazısına da göz atabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra ne tür bir tema kullanmanız gerektiği kafanızda çok daha düzgün şekilde netleşecektir.

Tema konusunda bahsedeceklerimiz daha bitmedi. Çünkü tema konusu oldukça önemli. Bunun sebebi ise tema değiştirmenin pek istenen, arzulanan bir durum olmadığı gerçeği.

Oturmuş bir sitenin tema değiştirmesi ve yeni temaya geçiş süreci oldukça sancılı olabiliyor. Site sıralamalardaki yerini kaybedebiliyor, dalgalanmalar yoğun olarak yaşanıyor. O sebeple seçtiğiniz temayı siteniz var olduğu sürece kullanacağınız şekilde seçmelisiniz.

Tema değiştirmek zararlı mı? adlı yazı aslında bu konuyu çok daha detaylı şekilde anlatıyor. Tema değiştirmenin olağan zararlarını merak edenler, bu yazıya göz atarak konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirler.

BLOGGER ALT YAPISININ AVANTAJLARI NELER ?

Peki iyi güzel diyorsun da, Blogger alt yapısının hiç mi üstün tarafı yok diye sorarsan tabii ki de var. Blogger alt yapısının en önemli artısı ücretsiz olmasıdır. Herhangi bir sunucu ücreti ödemeden ömür boyu bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz.

Ömür boyu diyorsun da, yarın öbür gün Blogger hizmet vermeyi durdurursa ne olacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bildiğiniz üzere Blogger Google tarafından yıllar önce satın alındı. Arkasında Google olan bir alt yapının çökmesi benim gözümde neredeyse imkansıza yakın gözüküyor. O sebeple bu konuda şüphe duymadan rahatlıkla Blogger alt yapısını kullanabilirsiniz.

Ayrıca Blogger alt yapısı ile hız konusunda da temiz kodlanmış bir tema ile mükemmel hızlara ulaşabiliyorsunuz. Sahibi Google olduğu için arama motorları tarafından da sevilen bir sistemdir.

Bir başka artısı da kendi alan adınızı alarak .blogspot uzantısının dışına sitenizi taşıyabilmeniz. Böylece hiçbir sunucu ücreti ödemeden, sadece cüzi bir miktar karşılığı domain satın alarak bir blog sahibi olabiliyorsunuz. Şunu da söylemeliyim ki Blogger ile yapabilecekleriniz de her geçen gün gelişiyor. Bundan yıllar önce yapılabilecekler oldukça kısıtlıyken, şuanda WordPress temalarına yakın tema tasarımları dahi mevcut. Cüzi bir miktar karşılığında kaliteli bir Blogger teması satın alarak sitenizi sağlam temeller üzerine inşa etmeye başlayabilirsiniz.

BLOGGER ALT YAPISINI KULLANDIKTAN SONRA SİTEMİ WORDPRESS’E TAŞIYABİLİR MİYİM?

Evet bu mümkün. Blogger alt yapısını kullandınız ve beğenmediniz. Emekleriniz boşa gitmiyor.  Kolayca WordPress’e geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece hiçbir içerik kaybı yaşamadan yayın hayatınıza yeni geçtiğiniz sistem ile devam edebiliyorsunuz.

Bu taşıma işleminden sonra sitenizin hitlerinde ve sıralamalarında tabi ki birtakım değişiklikler meydana geliyor. Fakat eğer alanında otoriter bir siteye sahipseniz, sıralamalarınız kısa bir süre sonra normal seviyeye gelecektir.

Ayrıca bu dalgalanmalardan minimum zararla çıkmak için sitenizi her gün güncel tutmaya, arama motoru örümceklerini sitenize çekmeye gayret edin.

 BLOGSPOT YERİNE KENDİ ALAN ADIMI KULLANMAM SORUN YARATIR MI?

Blogspot sitenizi kendi alan adınızla kullanmanız herhangi bir problem yaratmaz. Sitenizin blogspot uzantısı yada kendi alan adınıza sahip olması bir şey değiştirmiyor. Önemli olan sitenizin alt yapısı ve siteniz kendi alan adınızı kullansanız dahi Blogger bünyesinde barınacağı için sıralamalarda hiçbir dezavantajınız olmayacak. Hatta kendi alan adınızı kullanmanız, sitenizin akılda kalıcılığını arttırabilir ,insanlara daha güvenli gelebilir.

O sebeple güzel bir alan adı ile Blogger alt yapısı başarılı sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Sizler de bu konudaki sorularınızı, yorumlarınızı ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

5 Yorumlar

  1. her zaman için wordpress i tek geçerim. webmaster aleminde de daima seo yönünden wordpress ön plandadır.

  2. Ben 10 yıldan fazla oldu blog yazarlığına başlayalı..Her zaman blogger altyapısını kullandım. WordPress bence de daha avantajlı ama blogger bende vazgeçilmez oluyor nedense..Güzel ve detaylı bir yazıydı. Bu hafta blog ajandasına bu yazınızı ekliyorum. Kolay gelsin.

  3. Faydalı ve detaylı bir anlatım olmuş, teşekkürler.

  4. Ben iki platformu da inceledim. Wordpres daha kullanışlı ve avantajlı uzun zamandır wordpres ile devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir