Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Yazı Seçmeyi ve Kopyalamayı Engelleme - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Yazı Seçmeyi ve Kopyalamayı Engelleme

SEO : Yazı Seçmeyi ve Kopyalamayı Engelleme

Bazı sitelerde yazıyı işaretlemek ve kopyalamanın engellendiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durumun çeşitli sebepleri var. Bunlardan başlıcası site sahibinin ürettiği kaliteli içeriğin çalınmasını, başka sitelerde paylaşılmasını istememesi. Bu haklı bir girişim olsa da bence gayet gereksiz. Zira sizin yazınızın başka sitelerde yer alması, ilk yayınlanan sizin siteniz ise eğer onlara herhangi bir faydası dokunmaz. Google gözünde bu direk kopya içerik olarak algılanır. Ayrıca sizin sitenizi kaynak link olarak göstermese bile ben arama motorlarının bu içeriğin hangi siteden kopyalandığını kolayca anlayabildiğini düşünüyorum. Bu sebeple bence bu uygulamayı kullanmanız sizin sitenize hiçbir katkı sağlamaz, hatta sitenizi geriye götürür.

Bu uygulamaya geçmek yerine sitenize bir gizlilik politikası kısmı ekleyerek insanları sitenizden yazı kopyalamaya teşvik edin ama bunun için çeşitli kurallar koyun. Örnek bir gizlilik politikası sayfası için burayı ziyaret edebilirsiniz. Burada belirtildiği üzere kendi şartlarınızı kendiniz belirleyin. İçeriğinizin kopyalanmasına müsade edin fakat kesinlikle sitenizin kaynak link olarak gösterilmesini isteyin. Bu ve bunun gibi şeyleri bu gizlilik politikasına ekleyerek sitenizden içerik almak, kullanmak isteyen insanlara faydalı olabileceğiniz gibi kendi sitenize de bunun geri dönüşleri uzun vadede oldukça faydalı olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Google yetkilisine bu soru Twitter aracılığıyla iletildi. Soruda yazı kopyalama ve engellemenin sitenin SEO kısmıyla alakalı bir etkiye sahip olup olmadığı soruldu. Yetkili bu soruya ” Ne kadar gereksiz ve çirkin olsa da SEO açısından bir sakıncası yok. ” şeklinde cevapladı. Evet bunu kullanırsanız siteniz aramalarda geriye gitmeyecek, ama bence otoriter bir site de olamayacak. Otoriter bir site olmanın temelinde yazılarınızın insanlar tarafından alıntılanarak, kaynak link gösterilerek paylaşılması yer alıyor. Böylece uzun vadede, yıllar sonra binlerce insan sizin yazılarınızı kendi sitelerinde yada sosyal medya hesaplarında paylaşacak ve müthiş bir doğal backlink ağına sahip olacaksınız.

Ayrıca yazı seçmeyi ve kopyalamayı engelleyen eklentiler sadece görüntüde bu işlemi engelliyorlar. Bu işlemi gerçekleştirmek için onlarca yöntem var. En basiti sağ tıklayıp incele yaparak ilgili yazıyı kaynak kodu kısmından kopyalamak. Çözümü bu kadar basit bir şey için hiç çabalamaya bile değmez. Bence de Google yetkilisinin dediği gibi bu gereksiz ve çirkin işe hiç bulaşmadan sitenizi nasıl daha yukarılara taşıyabilirsiniz sorusuna kafa yormaya devam edin.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir