Home / Genel / SEO : Yorum Backlink’in Önemi ve Faydaları Nelerdir ?

SEO : Yorum Backlink’in Önemi ve Faydaları Nelerdir ?

SEO açısından oluşturduğunuz sitelerin organik hit alması ve organik hit ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitelerinize yorum bırakması oldukça önemlidir. Yorum backlink, faydalanmamız gereken yöntemlerden bir tanesi. Çünkü SEO kriterlerinin tamamına yakını artık kullanıcı odaklı olarak düzenleniyor. Sitenize organik bir arama ile gelen kullanıcının, yazdığınız içeriğe yorum bırakması Google tarafından fazlasıyla olumlu bir durum olarak yorumlanır ve sitenizin Google gözündeki değeri artar. Bu sebeple yazdığınız yazılarda ziyaretçilerinize de söz hakkı tanıyacak şekilde içeriklerinizi oluşturmanız oldukça önemli.

Sizin de farklı bloglara, sitelere yorum bırakmanızın sitenize katkıları oldukça büyük.

Sizinle aynı kategoride hizmet veren bir siteye, konu ile alakalı güzel bir yorum ekledikten sonra site kısmına da sitenizi eklemeniz, yorum backlink olarak adlandırılır. Fakat bu backlink türünü elde ederken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Yorum attığınız site, sizinle kategori olarak aynı kategoride hizmet veren bir site ise siteniz açısından geri dönüşleri daha efektif olacak. O sebeple yorum bıraktığınız, takip ettiğiniz blogları seçerken kaliteli içerik üreten, spam içerik paylaşmayan, özgün yazıların yayınlandığı blogları tercih edin. Böylece değerli bir siteden, kalıcı olarak backlink elde etmiş olursunuz. Bu da Google gözünde oldukça kıymetli bir kriter.

Yorum bırakırken sitede paylaşılan içerikle alakalı düzgün, yeterli uzunlukta bir yorum bırakmaya özen gösterin. Çünkü yorumunuzun organik olduğunun Google tarafından anlaşılması açısından bu oldukça önemli. Ayrıca blog sahibinin yorumunuzu onaylaması için de kaliteli bir yorum bırakmanız şart. Tamamen backlink elde etmek adına atılmış kısa ve samimiyetsiz yorumların sitenize sağlayacağı katkının düşük olacağını söyleyebilirim. O sebeple yorum yaparken içerik ile alakalı ve kopyala yapıştır olmayan yorumlar bırakmanız gerekiyor.

Kelime odaklı SEO çalışması yapıyorsanız, siteye bırakacağınız yorumda ( eğer blog sahibi bu tür yorumlara izin veriyorsa ) isim- soy isim kısmına sitenizde çalışmasını yaptığınız odak anahtar kelimenizi ekleyebilirsiniz. Fakat bunun faydası olduğu söylense de ben bunu tavsiye etmiyorum.

Kendi sitem için konuşacak olursam siteme yapılan yorumlar arasından isim – soy isim kısmı düzgün girilmiş, site adresi girilmiş ve legal içeriklerde paylaşım yapan site sahiplerinin yorumlarını onaylıyorum. Bunu yapmamın temel sebebi de sitemin link çöplüğüne dönüşmesini önlemek. O sebeple siz adınızı ve soy adınızı düzgün şekilde girdikten sonra sitenizi ekleyin. Bu, yorumunuzun onaylanma süresini düşürecektir ve bence Google gözünde de faydalı bir backlink olarak algılanacaktır.

Sırf yıllanmış bir site diye, kesinlikle çöplüğe dönmüş sitelerden yorum backlink almaya çalışmayın. Bu siteler yıllanmış siteler olsa da, Google gözündeki değerleri link çöplüğüne dönmüş olduğu için düşüktür. Kaliteli ve özgün içerik üreten, büyümeye çalışan ve emek gösteren sitelere yorum yapmanızı tavsiye ediyorum.
Yukarıdaki kriterlere uygun olarak bıraktığınız yorumların, hem kendi sitenize, hem de yorum yaptığınız kişinin sitesine faydalı olduğunu düşünüyorum. O

sebeple yorum backlink sitenizi üst sıralara taşımak adına kullanmanız gereken yöntemlerden bir tanesi. Ayrıca bıraktığınız yorumların yıllar boyunca o sitelerde sabit şekilde kalacağını ve o yorumları görüntüleyen kişilerden de sitenize trafik akışı sağlanacağını unutmayın. O sebeple elinizden geldiğince sizinle aynı tarzda içerik üreten siteleri takip edin, içeriklerine yorumlar bırakın.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …