Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Sosyal Medya Hesaplarını Doğal Yöntemlerle Büyütmek - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Dijital Pazarlama / Sosyal Medya Hesaplarını Doğal Yöntemlerle Büyütmek

Sosyal Medya Hesaplarını Doğal Yöntemlerle Büyütmek

Sosyal medya kullanımı, ülkemizde ve dünyada her geçen gün artıyor. 7’den 70’e herkes sosyal mecralarda boy göstermeye başladı. Bu durumda tanıtım, reklam vb. faaliyetlerin sürdürülmesi için sosyal medya bulunmaz bir nimet. Televizyon reklamlarına binlerce dolar ücret ödeyip, geri dönüşü tam olarak sağlayamayabilirsiniz fakat doğru hedef kitleyi belirleyip, bu hedef kitleye uygun olarak sosyal medya hesaplarınızı büyütmeye devam ederseniz kendiniz için sürekli bir kitle elde edebilirsiniz. O sebeple sosyal medya hesaplarının firmalar, kurumlar tarafından düzgün şekilde kullanılması oldukça önemli.

Dijital pazarlamanın mihenk taşı olan sosyal mecralardaki hesapların yönetimi, bir kuruluşun itibarıyla ilgili de bizlere bilgi verir. Bir sitenizin sosyal medya hesaplarını büyütmek isteyeceğiniz gibi büyük yatırımlar yaptığınız bir kuruluşun da sosyal medya hesaplarını geliştirmek isteyebilirsiniz ve zaten günümüz düzeninde bu bir zorunluluk haline geldi.

Peki neler yaparak sosyal medya hesaplarımızı daha büyük bir kitleye hitap edecek hale getirebiliriz?

  • Öncelikle sosyal medya hesaplarınızın profil fotoğraflarını ve kapak fotoğraflarını düzgün şekilde oluşturun. Kullanıcılar sosyal medya hesaplarınıza giriş yaptıklarında ciddi bir hesap ile karşı karşıya olduklarının farkına varsınlar.
  • Açıklama yani biyografi kısmını ve web site kısmını düzgün şekilde kullanın. Açıklamada kısa ve öz olacak şekilde kendinizi, kuruluşunuzu tanıtın. Böylece sayfaya giriş yapan insanlar bu sosyal medya hesabının yoğunlaştığı kitleyi açıkça görebilecek, ilgileri dahilindeki sayfayı takip etmeye başlayacaklar.
  • Sosyal medya hesaplarınızdan düzenli paylaşım yapın. Bir hafta bir şeyler paylaşıp, daha sonra 3 ay paylaşım yapılmayan sosyal medya hesapları canlılığını yitirir. Düzenli paylaşımlarla kullanıcılar ile aranızda organik bir bağ kurun.
  • Kullanıcıların paylaşımlarınıza yaptıkları yorumlara üşenmeden, bıkmadan cevap verin. Böylece kullanıcılar kendilerini önemli hissedecek, hesap ile aralarında bir ilişki olduğunu hissedecekler.
  • Düzenli olarak kampanyalar yapın. Bu kampanyalarda vereceğiniz hediyeler yada indirimler kuruluşunuzun büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ufak da olsa hediyeler vermeye özen gösterin. İnsanlar hediye almayı, kazanmayı çok severler bu sebeple sosyal medya hesaplarınızda yeni bir kampanya yayınlamanız ve bunu kaçırmaları riskini göze alamazlar, sayfanızı takipten çıkarmazlar.
  • Yarattığınız kampanyalara katılım için belirli koşullar koyun ve bu koşulları tam anlamıyla uygulayın. Örneğin kampanyaya katılım şartı sayfanızı beğenmek ve 5 arkadaşını yoruma etiketlemek şeklinde olsun. Böylece kendi kendine büyüyen organik bir tanıtım ağı oluşmuş olur. O gelen 5 arkadaş da sayfayı beğenip başka 5 arkadaşını davet edecek ve zincir git gide genişleyecek. Hiçbir şey yapmadan tek yapmanız gereken şey kitlenizin büyümesini, gelişmesini izlemek olacak.

Yukarıdaki maddeleri dikkate alarak sosyal medya hesaplarınızı oluşturursanız, tüm gereklilikleri yerine getirirseniz organik şekilde sosyal medya hesaplarınızı büyütebilirsiniz. Kesinlikle takipçi satın almak gibi inorganik yöntemlerle sayfalarınızda kirlilik yaratmayın. Bunlar kullanıcılar tarafından da fark edilir ve kitlenizin size, kurumunuza olan bakışı değişebilir.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

AdBlock : Adsense ve reklam gelirlerini etkiliyor mu?

AdBlock adlı reklam engelleme eklentisi sayesinde, birçok sayfanın reklam gösterim sayısı düştü. Bu eklenti gün …

Sosyal medya : Gösterişli hayat insanları mutsuz mu ediyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte psikolojik rahatsızlıkların artması arasında bir bağlantı olabilir mi diye düşünürken bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir