Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Sosyalleşmek için yapılabilecek şeyler neler? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Sosyalleşmek için yapılabilecek şeyler neler?

Sosyalleşmek için yapılabilecek şeyler neler?

Sosyalleşmek, insanın en büyük ihtiyaçlarından bir tanesidir. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve çevresi olduğu sürece yaşantısını sürdürebilmesi mümkündür. Bazı insanların sosyal çevre edinmeleri zor olurken, bazıları ise çok kolay şekilde sosyal çevre edinebiliyor. Bu insanın karakteriyle alakalı olabileceği gibi yetiştirilme tarzı, maddi durum vs. ile de ilgili olabilir. Bu yazımızda sosyal hayatına renk katmak isteyen arkadaşlar için bazı tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım.

SOSYALLEŞMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

1 ) OKUL KULÜPLERİNE ÜYE OLMAK

Özellikle üniversite öğrencileri için bu eşsiz bir fırsat. Sosyalleşmek için birebir olan okul kulüplerine üye olarak sosyal çevrenizi genişletebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. İlgi ve alakanızla doğru orantılı olarak okulun kulüplerine üye olmak güzel arkadaşlıklar kurabilmenizi sağlar. Bunun yanı sıra güzel hobiler de edinme şansı bulursunuz. Çok fazla ilginiz olmasa bile, öğrenmek için istekli olduğunuz çeşitli kulüplere üye olarak burada hem kendinizi geliştirebilir, hem de sosyal çevre edinebilirsiniz.

Tiyatro kulübü, okulun futbol takımı, astroloji kulübü gibi kulüpler hemen hemen her okul bünyesinde bulunur ve arkadaşlık kurmak, kendinizi geliştirmek için birebirdir. 

2 ) SPOR YAPIN

Spor yapmak, çoğu zaman sosyalliği de beraberinde getiren bir aktivitedir. Sporu ister bireysel olarak gerçekleştirin, ister salonda çalışıyor olun illa ki birileriyle iletişime geçmek zorunda kalıyorsunuz. Sahilde koşu yaparken de, spor salonunda ağırlık çalışırken de insanlarla sohbet edebiliyor, güzel dostluklar kurabiliyorsunuz. Ayrıca sağlığınız için de faydalı olan bu aktiviteyi mutlaka hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Spor yapmanın bir başka avantajı da insana zinde ve güçlü hissettirmesidir. Yani öz güven eksiği olanlar ve kendisini daha iyi hissetmek isteyenler için spor yapmak bulunmaz bir nimettir. Futbola yeteneğiniz varsa çevrenizdeki amatör kulüplerde futbol oynayabilirsiniz. Basketbola ilginiz varsa basketbol liglerinde amatör olarak mücadele edebilirsiniz. Eğer sadece spor yapmak istiyorsanız da bir spor salonuna üye olarak orada çeşitli dostluklar edinebilirsiniz.

3 ) ARKADAŞLAR ORTAMLARINA GİRMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Sadece kendi arkadaşlarınızla değil, onların arkadaşlarıyla da iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Örneğin arkadaşınız bir arkadaşıyla birlikte vakit geçirdiğini söylerse ve sizi de davet ederse oraya mutlaka katılın. Çekinmek, gücenmek sizi sosyal çevreden mahrum eder. Belki de arkadaşınızın arkadaşıyla mükemmel vakit geçirme şansı bulacaksınız. O sebeple böyle imkanları elinizin tersiyle itmek yerine bunu sosyal çevrenizi genişletmek için bir fırsat olarak algılayın.

4 ) ÇEŞİTLİ DERNEKLERE ÜYE OLUN

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına yada derneklere üye olun. İlgi ve alakanız doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarına üye olmak, oralarda takım halinde bir şeyleri başarmak yada bir şeyler için mücadele etmek size çok daha iyi hissettirecektir.

Ayrıca köy dernekleri, futbol kulübü dernekleri gibi derneklere üye olarak sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Günümüzde bunun en bariz hali taraftar grupları şeklinde kendini göstermekte. Taraftar grupları birlikte maçlara gitmekte, maçlara gitme şansı yoksa bir yerde buluşup maçı beraber izlemektedir. Böylece buralarda güzel dostluklar kurabilir, sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz.

5) SOSYAL MEDYAYI AKTİF OLARAK KULLANIN

Sosyal medya kullanımı asosyal insanların işi gibi gözükse de günümüzde sosyalleşmenin bir numaralı basamaklarından bir tanesidir. İnsanlar sosyal medya üzerinden tanıyıp sevdikleri insanlarla evliliğe dahi yürüyebilirken sizin bu fırsatı tepmeniz pek de akıllıca olmaz.

Artık birileriyle tanışmak, arkadaş olmak eskisi kadar zor değil. Çünkü eskiden sadece sokakta gördüğümüz insanlarla o an konuşmak zorundaydık ve bunu pek az insan yapabilirdi. Fakat sosyal medya üzerinden insanlar duygularını, düşüncelerini daha kolay paylaşabiliyor, daha kolay dostluklar kurabiliyor.

O sebeple konuşup, tanıştığınız ve sevdiğiniz insanlarla vakit geçirebilir, böylece sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinden ilkokul, ortaokul ve lise arkadaşlarınızı kolayca bulabilir, onlarla tekrar iletişime geçebilirsiniz. Böylece eski dostluklarınızı tekrar sürdürme fırsatı bulabilirsiniz. 

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

Clinomania : Sabah Kalkınca Neden Yataktan Çıkamıyorum ?

Sabah kalkınca yataktan çıkamamak ve bunun bir eziyet döngüsü şeklinde devam etmesi. Evet bu durum …

1 Yorum

  1. cok iyi bir konuya parmak basmissiniz artık hersey internet oldu sosyallesme kalmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir