Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Stefan Zweig Yazar Değerlendirmesi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Eğitim / Stefan Zweig Yazar Değerlendirmesi

Stefan Zweig Yazar Değerlendirmesi

Stefan Zweig dünya edebiyatındaki en underrated ( gerektiğinden az ilgi görmüş ) yazar olabilir. 2 sene önce kadar keşfettiğim bu yazarı neden bu kadar geç fark ettim diye kendime de kızmıyor değilim. Çünkü benim için büyük değişimleri beraberinde getirdi onu tanımak. Ve onu tanıdığım günden bu yana tüm kitaplarını satın alıp okudum. Hepsi birbirinden güzel, özel kitaplar. Peki nedir onu bu derece önemli ve farklı kılan dilimiz döndüğünce biraz bunlardan bahsedelim.

Stefan Zweig, 20 Ekim 1881’de Viyana’da dünyaya gelen bir yahudidir. Onun hayatını en fazla etkileyen şey Nazi zulmü olmuştur. Nazilerden gördüğü zulüm yüzünden Güney Amerika’ya gitmiş ve hayatını orada sürdürmeye başlamıştır. Brezilya’da kendisine çok iyi davranılmış, eserlerini rahat bir şekilde yazması ve yayınlaması için ona eşsiz fırsatlar sunulmuştur. Birçok eserini de Brezilya’da tamamlamış, oldukça ses getiren bir yazar haline gelmiştir. Fakat kaçtığı Nazi zulmü onu orada da bırakmamıştır. Fiziksel şiddet görmüyordu, fakat onu derinden etkileyen psikolojik etkileri de bir türlü atlatamıyordu. Almanya’dan kaçıp Brezilya’ya gelenlerden oradaki zulüm hakkında duydukları onu derin bir umutsuzluk duygusuna sürüklemişti. Daha fazla bu psikolojiyi kaldıramayarak ikinci eşi olan Lotte ile birlikte intihar etti. Onun ne kadar duyarlı, düşünceli ve eşsiz bir adam olduğunu buradan da anlayabiliriz. Zira kendisi zulüm görmediği halde başkalarının zulüm gördüğü düşüncesi bile onu ve eşini intihar ettirmeye yetmiştir.

Zweig’in romanlarına baktığımızda da bu intiharın temellerinin çok daha önceden atıldığını görebiliyoruz. Romanlarının çoğunda derin bir umutsuzluk ve intihar duygusu hakim. Onun yazdığı kitaplardan birisi diğerine göre üstündür demek çok yanlış olur. Zira kendisi her kitabını aynı ciddiyetle ve şevkle yazmış, eşsiz eserler ortaya çıkarmıştır. O sebeple kitaplar arasında herhangi bir ayrım, derecelendirme yapmak güç.

Zweig’in eserlerinde ustalıkla uyguladığı temel şey psikolojik analizler ve derinlemesine betimlemeler. Onun yazdığı her cümlede, karakterin psikolojisiyle ilgili çok net bir algınız oluşuyor ve tamamen o karakterin hissettiklerini hissedebilmeniz sağlanıyor. Bu psikolojik tahlillerinin yanı sıra yaptığı eşsiz betimlemelerle de bu psikolojik tahlilleri süsleyerek sizlerin tamamen karakterin ruh halini ve fiziksel görüntüsünü zihninizde canlandırmanızı amaçlar. Fazlasıyla da başarır bunu.

Stefan Zweig o güne kadar layık görüldüğü tüm resmi ödülleri reddetmesiyle de nadir bulunan yazarlardan birisidir. Tüm resmi ödülleri reddetmesi Zweig’in popülerlik,şan ve şöhret peşinde olmadığını, sadece işini yaptığını ve bundan keyif aldığının göstergesidir.

İlerleyen yazılarımda Zweig’in romanlarıyla ilgili de analiz yazıları paylaşacağım, tabii ki içerisinde spoiler olmayacak.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Öğrenci Evine Çıkacaklara Tavsiyeler

Şehir dışında üniversite okuyanlar için öğrenci evine çıkmak, oldukça zor bir süreç. Nereden, hangi şartlarda …

Devlet Üniversitesi ve Özel Üniversite Arasındaki Farklar

Devlet Üniversitesinde okuyan birisi olarak bu yazımda devlet üniversitesinde okumak ile özel üniversitede okumak arasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir