Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Tarifeye ek olarak telefon almak mantıklı mı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Teknoloji / Tarifeye ek olarak telefon almak mantıklı mı?

Tarifeye ek olarak telefon almak mantıklı mı?

Tarifeye ek telefon satışları son yıllarda oldukça arttı. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi insanlardaki sonsuz istekler. Hep daha iyisini, daha fazlasını arzuluyoruz. Durum böyle olunca da ihtiyacımız olmasa dahi yeni bir telefona sahip olmak isteyebiliyoruz. Herhangi bir sorunu olmayan telefonumuzu, sırf bir üst modeli çıktı diye değiştirebiliyoruz. Bu tüketim çılgınlığının geldiği son noktalardan bir tanesi aslında. Bu çılgınlık artarak devam edecek gibi de gözüküyor. Çünkü insanların hem laptopları, hem masaüstü bilgisayarları, hem tabletleri, hem telefonları var ve hala daha fazlasını arzuluyorlar. Oysa ki bunlardan biri veya birkaçına ihtiyacımız olmadığı aşikar.

İktisat biliminde şöyle bir tanım mevcut. İnsanların istekleri sonsuz, bunları karşılayan kaynaklar ise kısıtlıdır. İktisat biliminin üzerinde durduğu konu da tam olarak budur. Fakat günümüzde hem insanların beklentileri sonsuz, hem de bunları karşılayacak kaynaklar sonsuz gibi düşünülerek hareket ediliyor. Oysaki ihtiyaç duymadığımız şeyleri satın almak, bu düzene ayak uydurmak son derece yanlış.

Neyse şimdi asıl konumuza gelelim. Telefona ihtiyacınız var ve nakit olarak satın almanız mümkün değil. Tarifeye ek olarak, taksit taksit ödeyerek satın almak istiyorsunuz. Peki bu ne kadar mantıklı?

Öncelikle kendinize sormanız gereken soru, bu telefona yüzde bir milyon ihtiyacınız var mı sorusu bence. Çünkü sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan bir telefonunuz var ise, sırf bir üst modelini satın almak için tarifeye ek telefon satın alacaksanız kesinlikle mantıksız. Çünkü 2000 lira nakit para ödeyerek satın alacağınız telefonu size tarifeye ek adı altında 4000 liraya satıyorlar. Buradaki 400-500 liranın sizin senelik tarife ücretiniz olduğunu düşünürsek, 1500 lira gibi bir parayı çöpe atmış oluyorsunuz. 

Eğer 3-4 ay para biriktirip bu ihtiyacınız olan telefonu alabilecek kadar bir maddi geliriniz var ise kesinlikle tarifeye ek telefon almanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü kimse parasını bu kadar kolay çöpe atmamalı. Çünkü para kazanması zor, harcaması ise oldukça kolay. Paranızı biriktirip, nakit şekilde istediğiniz telefonu satın almak çok daha mantıklı.

Fakat maddi geliriniz düşük, ve o telefona kesinlikle ihtiyacınız varsa uzun vadede 1500 lira fazla bile ödemiş olsanız bu durum bir miktar anlaşılabilir bulunabilir. Çünkü ayda ödediğiniz 150-200 lirayla uzun taksitler sonucu da olsa istediğiniz telefona sahip olabiliyorsunuz. Cebinizden çıkan miktar uzun vadede fazla olacak fakat işinizi görebilecek telefona anında sahip olabileceksiniz. Ayrıca düzenli geliriniz var ise ayda 150-200 lira gibi bir ücreti ödemek de maddi olarak sizi pek fazla zorlamayacaktır diye düşünüyorum.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri

Iphone günümüzün en fazla kullanılan akıllı telefonlarından bir tanesi. Hemen hemen her evde, en az …

Iphone : Arka Planda Youtube Nasıl Çalıştırılır ?

Youtube, dünyanın en popüler sosyal platformlarından bir tanesi. Özellikle son dönemlerde Youtube üzerinden para kazanmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir