Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Üniversite okumak zaman ve para kaybı mı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Eğitim / Üniversite okumak zaman ve para kaybı mı?

Üniversite okumak zaman ve para kaybı mı?

Üniversite okumanın zaman ve para kaybı olduğuyla ilgili tartışmalar son dönemde iyice arttı. Bu tartışmaların artmasının temel sebebi tabi ki de üniversite mezunu işsiz sayısının her geçen gün daha da artması. Eskiden üniversite okumak, üniversite mezunu olmak ayrıcalıklı bir durum olarak görülüyordu. Fakat günümüzde gençlerin tamamına yakını üniversite okuma fırsatı buluyor. Vakıf üniversitelerinin sayısının artmasıyla birlikte düşük puanlarla bile üniversite okumak mümkün oldu.

Fakat artan üniversite sayısı ülkemize pek olumlu yansımış gibi gözükmüyor. Çünkü doğru bir planlama ile bu üniversite artışı sağlanmadı. Yanlış planlama, istihdamın çok üzerinde mezun verilmesi gibi kriterler yüzünden üniversite mezunları kara kara düşünmeye başladı. Eğer doktor, avukat gibi belirgin bir meslek icra etmeyecekseniz mezun olduktan sonra uzun süre işsiz kalmanız olası gözüküyor.

Tabi ki de bir yerlerde dayınız, ya da amcanız yoksa(!)

Üniversite okumak için insanlar hem paralarından, hem gençliklerinden ödün veriyorlar. Ve mezun olduklarında uzun süre işsizlik problemiyle karşı karşıya geliyorlar.

Eğer üniversite okumak yerine 13-14 yaşında bir meslek sahibi olmak isterseniz bunun artıları ve eksileri üzerine tartışalım.

  • Üniversite okumak yerine işin mutfağından bir mesleği icra etmeyi öğrenirseniz, işsizlik problemiyle karşılaşmazsınız. Örneğin erken yaşlarda berber, kuaför çırağı olarak başlayan hiç kimse işsiz kalmıyor. Ya kendi dükkanlarını açıyorlar, ya da kolaylıkla iş buluyorlar.
  • Üniversite okurken hem zihinsel, hem psikolojik olarak insan fazlasıyla yıpranır. Dersler, vizeler, finaller insanları hayatlarından soğutacak seviyelere getirir. Bunun üzerine bir de mezun olunca işsiz kalırsa büyük psikolojik problemler yaşayabilir.
  • Üniversite okurken para harcayacaktır. Fakat genç yaşlarda meslek öğrenmeye, para kazanmaya başlarsa hem bir işi çok iyi şekilde icra edebilir, hem de cebinde parası olur.
  • Üniversite de bir mesleğin eğitimi tam ve düzgün şekilde verilemez. Çünkü hayatlarında matematik ve fizik dışında bir şey görmemiş birisinin, üniversiteye geçtikten sonra kısa sürede bir işi mükemmel seviyede yapabileceğini düşünmek yanlıştır. Oysa herkes liseye girdiği andan itibaren okuyacağı bölümü seçse ve eğitimini bu doğrultuda alsa bu problem ortadan kalkar. Lise ve üniversitede mesleği üzerine aldığı eğitimler başarılı bir çalışan olmasını sağlayabilir.
  • Üniversite mezunu olduğu halde işsiz olmak insanda büyük bir yüktür. Herkes ne iş yapıyorsun, ne bölüm bitirdin diye sorar ama verecek herhangi bir cevap yoktur. Bu da insanı psikolojik olarak fazlasıyla yıpratır.

Üniversite okumanın artıları pek tabii ki vardır. Herkesin bildiği kültürel ve insan ilişkileri konusunda yadsınamaz bir olgunluk kazandırır. Fakat artıları ve eksileri bir kefeye koyulduğunda ve insanın üniversite okumadan da kendisini geliştirebileceğini düşünürsek eksileri çok daha ağır basıyor gibi gözüküyor.

Erkekler arasında sadece askerliklerini kısa dönem olarak yapabilmek için dahi üniversite okuyanlar var. Durum böyle olunca donanımlı birer mezun çıkmayacağını ön görmek pek de zor gözükmüyor.

Günümüzde polis,subay alımları yapılırken lisans mezunu olma şartı koyuldu ve bu meslekleri yapmak için 1 sene kadar kısa bir eğitim verilerek meslek sahibi olabiliyorsunuz. Fakat bu pek de işleyen bir sistem gibi gözükmüyor. Çünkü üniversite hayatı boyunca iktisat, ekonomi görmüş bir öğrenci 1 senelik kısa bir eğitimle donanımlı bir subay yada polis olamaz. Oysa bu mesleği seçmek isteyenler, lise çağında bu meslekleri seçerek kalifiye birer subay ve polis olarak yetiştirilmeliler.

Yani diyeceğim o ki üniversite okumak ve meslek öğrenmek arasında kalırsanız bu kriterleri göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

 

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Noter’de Diploma Onaylatmak ve Aslı Gibidir Mührü

Bazı üniversitelerden mezun olduğunuzda, üniversite size direk olarak orjinal diplomanızı vermiyor. Kendimden örnek vermem gerekirse …

Türkler İçin Malta’da İş İmkanı

Geçtiğimiz yıllarda online bahis şirketlerinin bazılarının Malta’ya taşınması ve bir o kadarının da açılması Malta’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir