Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi VPN Kullanmadan Wikipedia'ya Nasıl Girilir ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / VPN Kullanmadan Wikipedia’ya Nasıl Girilir ?

VPN Kullanmadan Wikipedia’ya Nasıl Girilir ?

Bildiğiniz üzere Wikipedia adlı evrensel bilgi platformuna giriş ülkemizde aylardır yasak. Fakat araştırma yapanlar için eşsiz bir kaynak olan bu siteye zaman zaman ulaşmamız gerekebiliyor. Bu durumlarda VPN programları yardımıyla Wikipedia’ya girebiliyoruz. Bu yazımızda VPN kullanmadan Wikipedia’ya nasıl giriş yapabileceğinizden bahsedeceğim. Oldukça basit bir yöntem ile saniyeler içerisinde siteye girmek mümkün. Ayrıca hiçbir program yüklemenize, indirmenize de gerek yok.

Wikipedia’ya VPN kullanmadan girebilmek için öncelikle girmek istediğiniz sayfanın linkini tarayıcıya yapıştırın. Örneğin girmek istediğimiz konu başlığı hakem Mete Kalkavan olsun. Bu aramayı Google’de yaptığımızda karşımıza çıkan ilgili link https://tr.wikipedia.org/wiki/Mete_Kalkavan şeklindğu gibi kopyalayıp tarayıcı çubuğuna yapıştırın. Daha sonra tr.’dan sonraki bölüme sıfır ekleyin.Yani linkimizin son hali şu şekilde olmalı : https://tr.0wikipedia.org/wiki/Mete_Kalkavan Bu linki kopyalayıp tarayıcı çubuğuna bu şekilde yapıştırıp girmeye çalıştığınızda ilgili sayfaya, aracı bir site aracılığıyla saliseler içerisinde giriş yapabiliyorsunuz. Böylece tarayıcınıza yada bilgisayarınıza herhangi bir VPN indirip kurmanıza ve kullanmanıza gerek kalmıyor.

Bildiğiniz üzere Suriye savaşı ve devlet destekli terörizm sebeplerinden ötürü kapatılan ve aylardır açılmayan, açılması dahi gündeme gelmeyen bu platformu bu şekilde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Onlarca gereksiz, yanlış bilgi ve haber yayan platformun açık olması fakat wikipedia gibi eşsiz bir platformun kapalı olması ise oldukça manidar. Bilgiye erişim çağında, milyonlarca bilgiyi ve içeriği içerisinde barındıran bu platformdan nasiplenememek oldukça kötü. Bu platforma giriş yapmak için alternatif yollar aramak bile can sıkıcı fakat yapacak bir şey yok.

Hatırlatmak isterim ki bu platform hiçbir devletten, kurumdan veya kuruluştan destek almadan tamamen kullanıcıların bağışları ile ayakta duruyor. Zaten fark ettiyseniz sitede kullanıcıları rahatsız edecek hiçbir reklam ve türevi kurulduğu günden bu yana yayınlanmadı. Giderleri arttığı dönemlerde kullanıcılarından tamamen isteğe bağlı şekilde bağış talep ediyorlar. Umarım en kısa sürede bu yapılan yanlıştan geri dönülür ve Wikipedia kullanıma açılarak bilgiye erişim özgürlüğümüzün kısıtlanması son bulur.

 

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Mevkilere göre krampon seçimi nasıl yapılmalı?

Krampon seçerken birçok kriteri bir arada değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü krampon seçimi oldukça önemli bir husus. …

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir