Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Wordpress | SEO'ya Uygun Etiketleme Nasıl Olmalı - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / WordPress | SEO’ya Uygun Etiketleme Nasıl Olmalı

WordPress | SEO’ya Uygun Etiketleme Nasıl Olmalı

WordPress, günümüz web dünyasında oldukça önemli bir yere sahip. Artık birçok site wordpress altyapısıyla oluşturuluyor ve hizmet veriyor. WordPress’i bu kadar önemli yapan en temel özellik SEO açısından oldukça elverişli bir altyapıya ve kodlamaya sahip olması. Peki WordPress altyapılı sitemize içerik girerken SEO’ya uygun etiketleme nasıl yapılır bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

SEO konusunda herkesin az biraz bilgisi, birikimi var ama bilmeyenler için öncelikle SEO nedir bunu tanımlayalım. SEO; yani arama motoru optimizasyonu en kısa anlatımıyla, sitemizi arama motorları için eşsiz hale getirmek için uygulanan tüm faaliyetler ve çabalardır. Bunun sitemize katkısı ise sitemizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve sitemize giren ziyaretçi sayısının bununla doğru orantılı olarak artış göstermesidir.

WordPress altyapısının en önemli özelliği kullanışlı olması. Başlık yazarken, etiket girerken, kategori belirlerken bize büyük kolaylıklar sağlar. Etiket sistemi ise wordpress sitemizde birlikte hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan kullanabileceğimiz önemli bir araç. Yeni bir içerik girerken, konuyla bağlantılı olarak etiketler girmeliyiz. Böylece arama motorlarının sitemizi, içeriğimizi daha iyi tanımış olmasını sağlarız ve sıralamalarda üst sıralarda yer alırız.

Etiket girerken girdiğiniz tüm etiketler paylaşacağımız içerikle uyumlu olmalıdır. Konu başlığında geçen kelimeler, ana fikir etiket olarak yazımıza eklenmeli. Etiket eklerken dikkat etmemiz gereken temel şey abartılı etiket kullanımından kaçınmak olmalıdır. Ben çok fazla etiket gireyim ki arama motorlarında çok daha yukarılarda yer alayım mantığı oldukça yanlıştır. Etiketler konumuzun, içeriğimizin özeti şeklinde eklenmelidir. Mesela şuanda yazdığım içeriğin etiket kısmı şu veya şuna benzer şekilde olmalı : “WordPress,seo,uygun,etiket,nasıl,olmalı”

Gördüğünüz gibi konunun içerisinde geçen tüm konulardan birer kelime ile etiketleme işlemini tamamladım. Buraya isteseydim onlarca etiket de üretebilirdim fakat zorlama olurdu. Zorlama etiket girme işleminin sitemize büyük zararları olabilir. En çok karşılaşılan kötü etkisi ise sitenin spam olarak algılanmasıdır. Fazla ve alakasız etiket giren sitelerin arama motorları gözünde faydasız içeriğe sahip ve spam yapan site kategorisine alınması muhtemeldir. Bu sebeple etiketleme işlemi yaparken az ve öz etiket girmeli, seçici davranmalıyız.

Düzgün girilmiş etiketler, arama motorlarında içeriğimizin çok daha anlaşılabilir olmasını sağlayarak üst sıralarda gösterilmesini sağlar. Şöyle ki başlıkta belirttiğim kelimelerle etiketlerim arasında düzgün ve temiz bir bağ var ise bu arama motorlarında sitemin ve içeriğimin kalitesinin göstergesi olarak algılanır, üst sıralarda gösterilmesine olanak sağlar.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir