Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Wordpress : SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / WordPress : SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi

WordPress : SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi

WordPress, kullanımı ülkemizde ve dünyada her geçen gün artan mükemmel bir alt yapı. Onu bu derece eşsiz kılan sebeplerin başında basit kullanımı ve SEO açısından mükemmel özelliklere, eklentilere sahip olması geliyor. İnternet kullanmayı bilen hemen hemen herkes, WordPress’i rahat şekilde sitelerinde kullanabiliyor. Peki SSL sertifikasının SEO açısından önemi ve yeri nedir bu yazımızda bundan bahsetmeye çalışacağız.

SSL SERTİFİKASI NEDİR ? 

SSL’i açıklamak için paragraflar, sayfalar yetmez aslında. Fakat herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak gerekirse SSL bir güvenlik sertifikasıdır. Bir siteye giriş yaptıktan sonra sol üstte link başlangıcı https şeklinde ise ve tarayıcınızda Güvenli ibaresi gözüküyorsa o site SSL sertifikasına sahiptir. Öncelerden sadece e-ticaret sitelerinde kesinlikle kullanılması gereken bir sertifikaydı. Çünkü siteye kredi kartı bilgileri giriliyordu ve bu bilgilerin 3. bir şahıs tarafından izlenmemesi adına mutlaka bu sitelerde kullanılıyordu. Fakat son yıllarda SSL, hemen hemen tüm sitelerde kullanılmaya başlanan bir sertifika. Ayrıca SEO açısından da oldukça önemli. SSL hakkında Google tarafından yapılan açıklamaya göre, SSL’e geçiş yapmanın SEO açısından oldukça faydalı olduğu ve ufak da olsa sıralamalarda sitenizi yukarılara taşımanıza katkı sağlayacağı belirtildi. Fakat arama motorlarının yanı sıra kullanıcıların da sitenize karşı güven duygusu içerisinde olmaları için bu sertifikayı kullanmak gerekiyor.

“Yazıyı okurken bu blogun SSL sertifikasına sahip olmadığını fark edenler olacaktır.Ufak tefek problemler yüzünden kendi blogumda daha SSL sertifikası bulunmuyor. En kısa sürede bu problemler çözülerek SSL kurulumunun gerçekleşeceğini de belirtmek istiyorum.”

SSL SERTİFİKASI NASIL SATIN ALINABİLİR ?

Öncelikle yeni bir site oluşturmak istiyorsanız siteyi en baştan SSL kurulumuyla birlikte açmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle hosting firmaları ile çalışanlar için bu işlem çok daha kolay. Çünkü kurulum bu hosting firmaları tarafından oldukça makul bir ücretle gerçekleştiriliyor. SSL sertifikasına sahip olmayan uzun soluklu bir sitenin SSL sertifikası alması, index problemlerine ve çeşitli dalgalanmalara sebep olabiliyor. O yüzden yayın hayatına başlayan bir sitenin olmazsa olmazlarından bir tanesi olan SSL sertifikasını mutlaka hosting firmanızdan cüzi bir miktar karşılığında talep etmelisiniz.

Özellikle sitenizde giriş yapma ekranı gibi doldurulması gereken kısımlar var ise, kullanıcılar siteye giriş yaptıklarında sitenizin güvensiz olduğu ve istenilen bilgilerin girilmesinin güvenlik zaafiyetlerine sebebiyet verebileceği yönünde uyarılarla karşılaşacaklar. O sebeple sitenizin arama motorlarından önce kullanıcıların gözünde güvenilir kabul edilmesi oldukça önemli. Çünkü sitenizi arama motorları için değil, kullanıcılar için oluşturmalısınız. Ancak bu şekilde uzun soluklu ve başarılı siteler oluşturabilirsiniz.

Bunlar gibi birçok sebepten ötürü SSL sertifikası siteniz açısından hayati bir öneme sahiptir. Sizler de eğer hala bu sertifikayı satın almadıysanız sitenizin uzun soluklu olması, güvenilir şekilde yol alması adına bu sertifikayı satın almalısınız.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

2 Yorumlar

  1. Hocam güzel yazmışsınız ancak sizin sitede de SSL göremedim.

    • Hocam yazının içerisinde bu konuyu belirttim tamamını okumadınız sanırım yazının 🙂

      Bu siteye özel bir durum var, diğer sitelerimin tamamında SSL sertifikası kullanıyorum. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir