Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Wordpress: Tema değiştirmek zararlı mıdır? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Wordpress / WordPress: Tema değiştirmek zararlı mıdır?

WordPress: Tema değiştirmek zararlı mıdır?

Tema değiştirmek, çoğu zaman riskli olsa da mecbur kalındığında yapılması gereken bir değişikliktir. Çünkü bazı temalar, bazı site tarzlarıyla tam uyumlu ve verimli şekilde çalışmayabiliyor. Özellikle ilk defa site sahibi olan, bu sektörde acemi arkadaşlar maalesef sitelerinin temalarını seçerken ne kadar titiz davranmaları gerektiği konusunda bilgisiz olabiliyorlar. Çünkü bir sitenin teması demek, her şeyi demektir. Kaliteli ve başarılı bir tema siteyi arşa çıkarabilirken, kalitesiz ve başarısız bir tema sitenizi yerin dibine kadar sokabilir. O sebeple tema seçerken çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Velev ki başarısız bir tema ile yola çıktınız ve sitenizin istediğiniz gibi konumlanmadığının farkına vardınız. SEO açısından uygunsuz, başarısız bir tema kullandığınızın farkına vardınız ve değiştirmek istiyorsunuz. Fakat siteniz istediğiniz konuma gelmese de az biraz hitlenmeye başlamış durumda. Fakat gelecek adına temanız umut vermiyor ve değiştirmek istiyorsunuz. Bu noktada oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü tema değiştirmek oldukça ciddi bir iştir ve eğer düzgün şekilde gerçekleştirilmezse sitenizin yerle bir olmasına sebebiyet verebilir.

Öncelikle tema değiştirirken temel kriteriniz, sitenizin görselliği değil hızı ve kod yapısı olmalıdır. Çünkü salt görsellik ile oluşturulmuş bir tema, arama motorları tarafından sevilmez. Ama kodlama yapısı düzgün, oldukça hızlı açılan ve SEO açısından başarılı şekilde tasarlanmış bir tema sitenizi yükseltmenizi kolaylaştıracaktır. O sebeple sitenize yeni bir tema seçerken, ömürlük bir tema seçmeniz gerekiyor.

TEMA DEĞİŞTİRMEK HİTLERİMİ ETKİLER Mİ ?

 

Tema değiştirme işlemi, hitlerinizi dolaylı yoldan etkiler. Sitenizin kodlama yapısı değişeceğinden, siteniz bir süre arama motorlarındaki konumunu kaybedebilir. Bunun yanı sıra sitenizi ziyaret eden kullanıcılar yeni temanızı beğenmeyebilir, içeriğe eriştikten kısa süre sonra sitenizi terk etmeye başlayabilir. Bu da hemen çıkma oranını arttıracağından arama motorlarındaki konumunuzu etkileyecektir.

O sebeple yeni tema seçerken hem arama motorları açısından, hem de kullanıcılar açısından en uygun temayı seçmek ve kullanmak zorundasınız.

Düzgün bir tema seçseniz dahi bir süreliğine sitenizin hitleri dalgalanma yaşayabilir. Bu son derece normal bir durum. Bunun düzelmesi biraz vakit alsa da %90 ihtimalle düzelecektir.

TEMA DEĞİŞTİRMEK NE GİBİ OLUMSUZ SONUÇLARA SEBEP OLABİLİR ?

 

  • Sitenizin kodlama yapısı tamamen değişeceği için kodlar üzerinde değişiklik yaptıysanız bunları kaybedersiniz. Header veya footer kısmına kodlar üzerinden yaptığınız dokunuşları tekrar yapmak zorundasınız. Çünkü hepsi eski tema ile birlikte tarihe karıştı.
  • Sitenize muhtemelen yeni bir logo hazırlatmanız gerekiyor. Yeni tema ile birlikte logo alanı boyutları da değişeceği için eski logonuzu düzenlemeniz yada sıfırdan hazırlatmanız gerekecek.
  • Fotoğraf boyutlarını tekrar optimize etmeniz gerekecek. Eski temanıza uygun olarak ayarladığınız fotoğraflar yeni temanız ile birlikte tam uyumlu şekilde çalışmayacak.
  • Eklentileriniz yeni temanızla tam uyumlu şekilde çalışmayabilir. O yüzden eklentilerinizi tekrar kurmanız, ayarlamaları baştan yapmanız gerekebilir.
  • Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, eski site görüntüsüne alışık oldukları için yeni sitenize tam anlamıyla adapte olamayabilir. Ya da başka bir siteye yönlendirildiklerini düşünerek sitenizi terk edebilirler. Bu da doğrudan hitlerinizi ve aramalardaki konumunuzu etkiler.

TEMA DEĞİŞTİRMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

  • Tema değiştirme işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka eski temanızın ve sitenizin yedeğini aldığınızdan emin olun. Çünkü yapılacak yanlış bir hamle ile tüm emeğiniz çöp olabilir. Yedekleme işlemini düzgün şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olduktan sonra tema değiştirme işlemine başlayın.
  • Temanızı değiştirmeden önce eski temanızla bir hız testi yapın. Daha sonra yeni temaya geçtikten sonra bir hız testi yapın ve sorun temanızın hızı ise değişikliğin işe yarayıp yaramadığından emin olun. Zira aynı değerlerde hıza sahip bir tema ile yola devam edeceksiniz bu durum girdiğiniz riske değmeyecektir. Hem kullanıcılar, hem de arama motorları açısından bir site için hız her şeydir.
  • Sitenizi bakıma aldığınızı ana sayfadan işlem yapılana kadar bildirin. Bunun için birçok eklenti mevcut. WordPress alt yapısı kullananlar  WP Maintenance Mode adlı eklentiyi kullanabilirler. Böylece sitenizi ziyaret edenler sitenizin bakımda olduğunu anlayabilirler.
Eğer tema değiştirmeye karar verdiyseniz, yukarıda yer alan tüm her şeyi eksiksiz okuyup karar verin ve kararınızı anlatılanlar doğrultusunda uygulayın. Çünkü başarısız bir tema değişikliği, tüm emeğinizi ve çabanızı çöpe atmanız anlamına gelebilir.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

WordPress : Jingle Bells Eklentisi – Christmas Music

WordPress bloglarında kullanabileceğiniz mükemmel huzurlu hissettiren bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 2017 yılının son …

WordPress : SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi

WordPress, kullanımı ülkemizde ve dünyada her geçen gün artan mükemmel bir alt yapı. Onu bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir