Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Wordpress : Ücretli tema ve ücretsiz tema arasındaki farklar - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Wordpress / WordPress : Ücretli tema ve ücretsiz tema arasındaki farklar

WordPress : Ücretli tema ve ücretsiz tema arasındaki farklar

Dünyanın en büyük hazır sistemlerinden birisi olan WordPress için en önemli şeylerden bir tanesi doğru tema seçimi. Doğru tema seçmek, sitenizin ilerleyen zamanlarda çok daha iyi bir konuma gelmesini sağlayacak en önemli etkenlerden bir tanesi. Peki tema seçerken ücretli tema satın almak daha mı avantajlı? Ücretsiz temalar ile çalışmak boşa kürek çekmekten ibaret midir? gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle WordPress‘in eşsiz bir nimet olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü kullanıcılarına bu kadar özgürlük tanıyan başka bir hazır sistem mevcut değil. Bu özgürlük alanı da WordPress’i dünyanın bir numaralı hazır sistemi haline getiriyor. O sebeple tema tasarımcıları, bu özgürlük alanlarını doğru değerlendirerek çok kaliteli temalar ortaya çıkarabiliyorlar. Bu temalar da piyasada peynir ekmek gibi satılıyor. Peki ücretli tema kullanmak ile ücretsiz tema kullanmak arasında ne gibi farklar var bundan bahsedelim.

Ücretli temaların en büyük avantajı, üzerinde çalışılmış, tüm sorunları ve problemleri giderilmiş olarak kullanıcıların hizmetine sunulmalarıdır. Bunun yanı sıra kullanmak için ücret ödemek gerektiği için, herkesin sitesinde kullandığı temalardan farklıdırlar. İyi ve hatasız kodlamayla oluşturulmuş lisanslı temalar, sitenizin arama motorları gözündeki değerini arttırır. Kullanıcılar da ücretli temalardaki şıklığı ücretsiz olanlara göre çok daha fazla beğenirler. Çünkü ucuz etin yahnisi misali para ödemediğiniz bir şeyin mükemmel olmasını bekleyemezsiniz. Fakat wordpress ve kodlama konusunda deneyimli olan insanlar, kaliteli temalar oluşturup bunlar üzerinden para kazanmayı amaçladıkları için kusursuza yakın temalar tasarlayabiliyorlar. Bu da sitenizi arama motorlarında bir adım öne çıkarıyor.

Ücretsiz tema kullanarak başarılı olunamaz mı? Tabii ki de olunur. Aslında asıl mevzu sitenizin dışından çok içerisidir. Şöyle ki siteniz mükemmel bir temaya sahip olsa bile, içerisinde kullanıcıların faydalanacağı bilgileri barındırmıyorsa kimse için bir şey ifade etmez. Sade, temiz ve ücretsiz bir tema aracılığıyla kaliteli içerik üreterek, kullanıcı yararını ön planda tutarak çalışmaya devam ederseniz mutlaka başarılı olursunuz.

Yani ücretli tema ile ücretsiz tema kullanmak arasında uçurumlar yok. Ücretsiz olarak da piyasada gayet güzel, temiz kodlanmış temalar mevcut. Bu temaları kullanarak da güzel projeler yapabilir, sitenizi geliştirebilirsiniz. Fakat imkanınız varsa ücretli ve temiz kodlanmış bir temayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü arama motorlarının en büyük beklentilerinden birisi özgünlük. Ücretli temalar piyasada çok fazla kişi tarafından satın alınmadığı için arama motorları tarafından daha özgün bulunuyor. Bir şey herkeste varsa değersizdir fakat bazı kişilerde varsa değerlidir mantığından yola çıkarsak aynısını ücretli ve ücretsiz tema ayrımı konusuna da uyarlayabilir ve konuyu özetleyebiliriz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz, yorumlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Tüm yorumlarınız,düşünceleriniz ve eleştirileriniz samimiyetle cevaplanacaktır.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

WordPress : Jingle Bells Eklentisi – Christmas Music

WordPress bloglarında kullanabileceğiniz mükemmel huzurlu hissettiren bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 2017 yılının son …

WordPress : SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi

WordPress, kullanımı ülkemizde ve dünyada her geçen gün artan mükemmel bir alt yapı. Onu bu …

1 Yorum

  1. WordPress hakkımda bilgim azdı teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için güzel bir makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir