Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Yedek Subay ( Asteğmen ) Neler Yapar ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Yedek Subay ( Asteğmen ) Neler Yapar ?

Yedek Subay ( Asteğmen ) Neler Yapar ?

Yedek subay, yani asteğmen: askerliğini subay olarak yapan üniversite mezunu bireylerin askeriyedeki rütbesidir. Üniversite mezunlarının bir kısmı kısa dönem olarak askerlik görevlerini yerine getirirken, bir kısmı da ihtiyaçlara göre asteğmen yani yedek subay olarak askerlik görevini yapabilir. Burada yedek subay veya kısa dönem olarak askerliğimizi yapmak bizim inisiyatifimizde değil. Askerlik başvurusu yaparken size yedek subay olmak ister misiniz diye soruyorlar ama bu sorunun herhangi bir önemi yok. Asıl önemli olan nokta sizin okuduğunuz bölüm, mezuniyet ortalamanız, yabancı dil durumunuz, yüksek lisans yapıp yapmamanız gibi akademik unsurlar. Bunun yanı sıra boy-kilo orantısı da dikkate alınıyor. Zira 1,50 boyundaki birisinin asteğmen yani erlere komutan olarak gönderilmesi, onun orada otorite sağlamasını zorlaştırabilir. Subay, her şeyden önce görüntüsüyle de karizmatik olmalıdır.

Neye göre yedek subay yada kısa dönem çıkıyor

Arkadaşlar söylediğim gibi okuduğunuz bölüm en önemli şey. Tıp doktoruysanız %99 ihtimalle askerliğinizi yedek subay olarak yaparsınız. Bunun yanı sıra hukuk,veterinerlik gibi bölümlerden de fazlasıyla alım var. Bu demek değil ki diğer bölümleri bitirenlerden yedek subay alınmıyor. İktisat, iletişim gibi bölümleri bitirenler de yedek subay olabiliyorlar fakat diğerlerine göre şansları biraz daha az. Mezuniyet ortalamanız oldukça önemli, bunun yanı sıra yds/toelf gibi bir sınavdan yüksek bir notunuz varsa yüksek ihtimalle askerlik görevinizi yedek subay olarak yerine getiriyorsunuz. Bir de askerlik şubesinde komando olmak istiyor musunuz sorusuna evet derseniz bu da askerliğinizi yedek subay olarak yapmanıza yardımcı olabilir.

Asteğmen rütbesinin askeriyedeki konumu nedir ?

Asteğmen, subaylığın en düşük rütbesidir. Asteğmen,teğmen,üsteğmen,yüzbaşı,binbaşı,yarbay,albay,tuğgeneral,tümgeneral,korgeneral ve orgeneral olarak devam eder rütbeler ( bunları da öğrenmenizde fayda var ). Fakat subaylık başlı başına önemli bir rütbe olduğu için askeriyede hiç yadsınamaz önemde bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki Astsubaylardan, uzman çavuşlardan direk olarak yukarıda bir rütbeniz var. O yüzden subay olmak güzel ve onur verici bir şeydir. Askerlik görevinizin sonlarına doğru da teğmen rütbesine terfi edersiniz ve askerliğinizi teğmen olarak tamamlarsınız.

Asteğmenler erlere karşı nasıl davranmalı

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki siz onların komutanısınız. Tabii ki onlara karşı acımasız olun diyemem, çünkü onlar da sizin gibi vatani görevlerini yapmak için orada bulunuyorlar. Fakat onlara fazla yüz verirseniz zamanla tepenize çıkabilirler. Bu da askeriyede hiç istenmeyen bir şeydir. Askeriye, üst-ast ilişkisinin en keskin olduğu yerlerden birisidir. Erler sizin onların komutanı olduğunuzu hissetmeli. Onlarla seviyeli ve iyi ilişkiler geliştirin. Size saygılarını kaybettirecek kadar aranızdaki duvarları kaldırmayın. Size saygı duyan askerlerle siz de arkadaş gibi oturup sohbet edebilirsiniz fakat saygısızlığa kesinlikle göz yummayın. Çünkü siz orada subay olarak askeri disiplini sağlamak için bulunuyorsunuz ve askeriyede rütbeye saygı ve tam bağlılık esastır.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir