Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Yeni Bir Çalışma Ortamı : Co-Working Spaces - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Dijital Pazarlama / Yeni Bir Çalışma Ortamı : Co-Working Spaces

Yeni Bir Çalışma Ortamı : Co-Working Spaces

Son zamanlarda iş dünyasında çok fazla işitmeye başladığımız bir kavram Co-Working Spaces. Peki ne demek bu? Özetlemek gerekirse farklı kuruluşlardan yada bağımsız olarak çalışan kişilerin, ortak bir alanda çalışmalarına olanak sağlayan alanlara bu isim veriliyor. Yani bağımsız olarak grafik tasarımla ilgilenen birisi, işlerini evinde yapmaya çalıştığında odağını çok fazla kaybediyor. Ya da kahvesini alıp bir mekana oturduğunda olaya tam anlamıyla odaklanamıyor. İşte bu alanlara tam da bu zamanlarda ihtiyaç duyuluyor. Bu alanlar ofis, iş ortamı tarzında dizayn edilmiş keyifli ve konforlu alanlar. Bu alanlarda işlerinizi yaparken kendinizi çok daha ciddi ve işinize odaklanmış hissedebiliyorsunuz.

Co-Working Spaces, genellikle Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak tercih ediliyor.

Bu alanların içerisinde genellikle ekstra toplantı odaları, özel çalışma odaları gibi alanlar da mevcut. Bu alanlarda da grup toplantılarınızı gerçekleştirebiliyor, fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz. Buradan yola çıkarsak bu alanların hizmet ettiği spesifik bir şey de ortaya çıkıyor. Buralarda genellikle aynı sektörde faaliyet gösteren insanlar buluşup, çalışıyorlar. Bu da şu anlama geliyor. İş çevrenizi genişletebiliyor, insanlarla fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz. Hem sosyal çevrenizi, hem de iş çevrenizi bu alanlarda kolaylıkla genişletebiliyorsunuz.

Bu alanların kullanımı ve yaygınlığı her geçen yıl daha da artıyor. İnsanların bağımsız çalışmalara yönelmesi ve içerik üretimi, görsel üretimi, fikir üretimi gibi alanlarda yaşanan gelişmeler ve taleplerin artışı bu alanların önemini her geçen gün daha da arttırıyor. Dünyada yüz binlerce insan bu alanları kullanıyor. Bu sebeple bu alanlar her geçen gün gelişiyor. Günümüzde bu alanlarda çalışanlara çok güzel ve ekstra hizmetler de sunulabiliyor. Örneğin kurabiye,çay,kahve ve ikramlardan faydalanabiliyor, alandaki fotokopi makinelerini kullanabiliyorsunuz. Saatlik olarak bu alana ödediğiniz ücretin içinde bu hizmetleri de satın almış oluyorsunuz.

Bizim ülkemizde de bu alanlar git gide yaygınlaşıyor. Ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin fiyat politikalarına göz attığımızda saatlik 8 ile 10 lira arası ücret ile bu alanlardan faydalanabileceğinizi söyleyebilirim. Bunların içerisine ikramlar, sınırsız wifi ve fotokopi hizmeti gibi şeyler de dahil. O sebeple kendisini evde motive edemeyen fakat gerçekleştirmesi, yapması gereken işleri olanlar için bu alanların bulunmaz nimet olduğunu söyleyebilirim. Bu alanlarda hem daha kolay motive olabiliyor, hem çevrenizi genişletebiliyor, hem de fikirlerinizi olgunlaştırabiliyorsunuz.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Çalışma motivasyonu nasıl arttırılır?

Çalışma motivasyonu, kişinin yaptığı işi huzurla ve başarıyla sürdürmesi için oldukça gerekli bir şey. Peki …

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

3 Yorumlar

  1. Aslında günümüz şartlarında çok etikil bir sistem . Bu ve buna benzer imkanlarda insanlar daha verimli olabilecektir diye düşünüyorum

  2. Günümüz hızla rekabet şartları ağırlaşan iş dünyasında girişimci olarak daha pratik ve ekonomik fırsatları kullanmak ve yalın düşünmek çok önemli.
    Freelance çalışanlar, yeni girişimler ve taze startuplar için muhteşem esneklikte ofis ortamı sağlayan coworking space ortak çalışma alanları istediğin zamanda istediğin kadar kullan avantajı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir