Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Yoast SEO'da Sitemap 404 Hatası ve Çözümü - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Yoast SEO’da Sitemap 404 Hatası ve Çözümü

Yoast SEO’da Sitemap 404 Hatası ve Çözümü

Bildiğiniz üzere Yoast SEO, WordPress’in vazgeçilmez eklentilerinden bir tanesi. Onu bu kadar vazgeçilmez kılan şey birçok özelliği bir arada size sunan bir eklenti olması. Yani 5 eklenti aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz şeyleri, tek eklenti aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da sitenizi fazla eklenti yükünden kurtarıyor, sitenizin hantallaşmasının önüne geçiyor. Yoast SEO ile gerçekleştirebildiğiniz güzel şeylerden bir tanesi de sitemap oluşturmak. Fakat son günlerde Yoast SEO ile oluşturulan sitemaplerin 404 hatası verdiğiyle ilgili pek çok yazı okudum. Öncelikle bu durumun 2 farklı çözümü var. Ben sizlere sadece kolay olan çözümünden bahsedeceğim. Aslında çözüm çok saçma ama kesinlikle işe yarıyor.

Yoast SEO ile Sitemap oluşturdunuz. WordPress admin paneli > SEO > XML Site Haritaları kısmına girdiğinizde en üstten etkin hale getirdiniz ve sitemap oluşturuldu. Hemen alt tarafta Your XML Sitemap yazan bir kısım var. You can find your XML Sitemap here: XML Sitemap yazıyor. Kalın ve italik olarak vurguladığım linke tıkladığınızda 404 hatası alıyorsanız bu durumun çözümü çok basit.

Tek yapmanız gereken wordpress admin paneline giriş yaptıktan sonra ayarlar > kalıcı bağlantıları açın. Muhtemelen yazı ismi kısmı seçili olacak. Hemen bir üstteki sayısala tik atın ama değişiklikleri kaydetmeyin. Tik attıktan sonra tekrar eski haline getirin. Yani tekrar yazı ismi ( tavsiye edilen ) kısma getirin ve değişiklikleri kaydet diyin. Kulağa saçma geliyor ama bu hatanın çözümü bu kadar garip ve basit şekilde halledilebiliyor.

Bir diğer çözüm yolu daha var .htaccess aracılığıyla gerçekleştirilen fakat bu işlem çok daha kolay ve hiçbir bilgi gerektirmiyor. O sebeple kafa karışıklığına fırsat vermemek için o çözüm yolunu buradan anlatmıyorum. Yukarıdaki çözüm yolunu kullanarak sorunu çözemeyen varsa mutlaka yorumlar kısmından bizimle iletişime geçsin, yardımcı olalım. Çünkü ben daha bu yöntemle çözülmeyen bir Yoast SEO Sitemap 404 hatası görmedim, ama çıkıyorsa da farklı bir çözüm yoluyla yardımcı olmaya çalışalım.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir