Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Sinema / Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi

Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi

Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi furyası, her geçen gün artarak devam ediyor. Ünlerini dünya çapında duyurabilecek kadar büyük bir güce ulaştıkları gerçek. Youtube üzerinden ulusal bir televizyon kanalından çok daha fazla izlenme alan yerli ve yabancı kanallar mevcut. Bu güç git gide artan, oldukça tehlikeli bir güç haline dönüştü. Zira ülkedeki gençlerin, ergenlerin tamamı bu karakterleri kendilerine örnek alıp internet dünyasında fenomen olma çabası içerisine girişti. Oysa bu yaşlardaki çocukların odaklanması gereken şeyler eğitim,spor ve kültür-sanat aktiviteleri olmalı. Oysa günümüz çocukları günlerinin büyük çoğunluğunu bilgisayar başında bu YOUTUBER abilerini izleyerek geçiriyorlar.

Herkesin yaptığı işe tabii ki de saygımız var. Böyle güzel bir havuz var ve buradan milyonlarca lira kazanılabiliyorken bunu değerlendirme fırsatı olan herkes değerlendirmeli. Fakat keşke bu ünlerini Youtube ile sınırlı tutsalar. Çünkü az biraz izlenmeye başlayan herkesi bir film çekme sevdası alıyor. Yapımcılar da bu durumu oldukça hoş karşılıyor olmalı. Çünkü sinema sektörü konusunda deneyimsiz, eğitimsiz insanlarla bir film çekiyorsunuz ve kimse tarafından bu filmin iyi yada kötü olması dikkate alınmıyor. Sadece takipçi kitlesinin bir kısmı bu filmi izlese, film para kazandırıyor. Yani sanat odaklı değil, para odaklı bir yaklaşım ile filmler çekiliyor.

2 milyon takipçisi olsaaa, bunların 500 bini gelse, 30 bin kişi aa yeni film diyip geçerken izlese, eş dost merak edip gelse, ekşi sözlük yazarları utanmak ve sözlüğü entry yağmuruna tutmak için gelse diye hesap kitap içerisine giriyorlar. Gelen para da gayet bir insanın ömür boyu ihtiyaçlarını karşılayacak seviyelere ulaşıyor zaten.  Bu sebeple salt maddiyat odaklı bir yaklaşım ile sinema sektörünü ele ayağa düşürmenin lüzumsuz olduğunu düşünüyorum.

Günümüzde sinema sektöründe faaliyet gösteren birçok insan, yüksek eğitimler alarak bu konumlara ulaştılar. Konservatuar, sanat ve tiyatro akademileri gibi yerlerde eğitimlerini tamamladıktan sonra iyi birer sanatçı olarak sahneye çıktılar. Hatta birçok kaliteli sanatçı, günümüz dijital dünyasına uyum sağlayamadığı için geri planda kaldı ve sahne YOUTUBER adını verdiğimiz bu insanlara kaldı.

Bu arkadaşların film çekmelerini rezalet olarak nitelendirmemin sebebi de yapamayacaklarını düşünmem değil, yapamadıklarını düşünmem. Bu zamana kadar çekilen hiçbir film bir şeye benzemedi, bundan sonra da benzeyecek gibi gözükmüyor.

Bir sinema filmi izlemek büyük şehirlerde 15-20 liradan aşağı değil. İki kişi gidip birer de içecek içseniz 50 lirayı buluyor. İnsanlar 50 lira verdikleri filmde tahmin edersiniz ki birisinin filmdeki herkese tokat atmasını seyretmek istemezler. Filmde sinema adına, sanat adına, oyunculuk adına bir şeyler bulmak isterler. O yüzden bu bilinçsiz, ufak yaşlardaki sinema seyircisinin youtube üzerinden manipüle edilerek onlar üzerinden kazanç sağlanmasının etik olmadığını düşünüyorum.

Örneğin Enes Batur’un yeni çıkardığı filme gitmek için birçok ufak çocuk ailesini ikna etmeye çalışacak. Aileler de çocuklarını kıramadıkları için bu filme gidecekler. Aile filmden pek bir şey anlamayacak, hoşlanmayacak. Çocuk ise çocukça duygular içinde olduğu için filmin sanat yönüyle değil de ENES ABİSİNİ gördüğü için mutlu olacak. Ve ben ufak çocukların bu yöntemle, bu şekilde sinema filmlerine çekilerek hiçbir sanatsal yönü olmayan filmlere mahkum edilmesini doğru bulmuyorum.

Youtube üzerinden kazandıkları paralar zaten gayet yüksek. Bir insanın 20 senede kazanamayacağı parayı 1 ay gibi bir sürede kazanıyorlar.

Keşke herkes kendi işini yapsa. Sanatı sanatçılar icra etsin, şarkıcılar şarkı söylesin, tiyatrocular tiyatro ile ilgilensinler. 

Sinema ele ayağa düştü, düşmeye de devam ediyor. On yılda bir düzgün, kült bir film yakalayabiliyoruz. Ülkedeki sanat ve estetik anlayışı gelişmediği sürece, toplumsal yapının bir üst sınıfa yükselmesi pek mümkün gözükmüyor. O sebeple sanata ve GERÇEK SANATÇIYA verilen önemin artması umuduyla.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Sosyal medya : Gösterişli hayat insanları mutsuz mu ediyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte psikolojik rahatsızlıkların artması arasında bir bağlantı olabilir mi diye düşünürken bu …

Arif V 216 : Film Değerlendirmesi

Bugün vizyona giren Cem Yılmaz’ın son filmi Arif V 216‘yı izleme fırsatı buldum. Sosyal medyada …

8 Yorumlar

  1. Harika yazmışsıniz. Ne yazikki herkes kendi işini yapmıyor.

  2. Haklısınız. Her şey para olmuş artık. Millet nereden köşeyi dönebilirim diye düşünüyor.

    • Herkes kendisini düşünsün tabi ki, kapital sistem baya yıpratıcı çünkü herkes kendini kurtarmak zorunda. Fakat bunu yaparken bazı güzel şeyleri de ele ayağa düşürmenin mantıksız olduğunu düşünüyorum.

  3. Yani mantıken bakılırsa insanların günümüzde geçinmek içi paraya ihtiyaçları vardır. Bu kadar kitleleri varken yaptıkları filmler iyi veya kötü bile olsa insanlar izlemeye gidiyor. Yani aslında bu fenomenlerin kitleleri ha youtubeden izlemiş ha sinemaya gitmiş birşey farketmiyor. Şahsen ben gitmedim ama yinede gidenler kitleleri.

    • Hocam herkes kendi işini yapsın diyorum ben. Zaten para kazanıyorlar oradan yeteri kadar. Hatta hak ettiklerinden çok daha fazlasını. Sanatı ele ayağa düşürmenin lüzumu yok. Sanatı, sanatçılar icra etsinler.

  4. Adamlar zenginlikten ne yapacağını şaşırdı, benim de sinirlendiğim bir nokta var bu ülkede yükselmek o kadar çok kolay ki yani ne diyebilirim ki onları toplum bu hale getirdi, izlemeselerdi yapmayacaklardı belki de. Suçu toplumda buluyorum ben kaliteli içerik üretenler var iken gidip nerde saçma sapan şey var ise onları izliyorlar

  5. Çok önemli bir konuya deyinmişsiniz teşekkür ederim.Maalesef günümüzde para kazanma hırsı uğruna herkes herşeyi yapabileceğini zannediyor.Kolay para elde etmek amaçları. Bu ülkede sanat için yıllarını adamış,okulunu okumuş,yıllarca sinema,tiyatroda oynamış sanatçılarımıza karşı saygısızlıktır.Aslında bu işlerin bu noktaya gelmesi tamamen toplumun suçu izlemeseler, desteklemeseler bu durumda olmazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir