Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Youtube'de Telif Hakkı Olmayan Video Bulma Yöntemleri - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Sosyal Medya / Youtube’de Telif Hakkı Olmayan Video Bulma Yöntemleri

Youtube’de Telif Hakkı Olmayan Video Bulma Yöntemleri

Youtube, son yıllarda büyük bir pazara dönüştü. İşini hakkıyla yapan, düzgün ve düzenli çalışan herkes bu sektörden para kazanmaya başladı. Özellikle fenomen adını verdiğimiz, milyonlarca abonesi bulunan insanlar gayet iyi paralar kazanabiliyorlar. Özgün video çekmek, düzgün ilerleme katetmek oldukça mantıklı. Fakat video çekmek için gerekli ekipmanı olmayan, fakat bu sektörden para kazanmak isteyen arkadaşlar için bu yazımızda birkaç tavsiyemiz olacak.

Telif hakkı problemi dediğimiz şey, başkasına ait bir içeriğin kullanılmasıyla ortaya çıkar. Başkasının ürettiği bir görseli, yazıyı veya videoyu kullanırsanız bu problemi yaşamanız oldukça muhtemel. Bu sebeple telif hakları saklı olmayan, seneler önce üretilmiş videolar kullanarak güzel bir youtube kanalı oluşturabilmeniz mümkün.

Seneler önce birileri tarafından çekilmiş, anonim olarak yayınlanmış videoların birçoğu telif hakkı problemi yaşamazlar. Özellikle internetin yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde üretilen videoları birçoğumuz hatırlarız. Bu videoların görüntü kalitesi oldukça düşüktür. Fakat bu düşük kaliteye rağmen içerik olarak oldukça kaliteli içerikler mevcut. Bu videoları kendi kanalınızda kullanabilir, izlenme sayınızı ve gelirinizi arttırabilirsiniz.

Bu eski videoları kullanırken dikkat etmeniz gereken temel nokta videonun arkasında herhangi bir müziğin çalmıyor olması gerek. Çünkü müziklerin birçoğu youtube tarafından arşive alınmış vaziyette ve videoyu yüklediğiniz gibi arkada çalan ufak bir müzikten bile telif yiyebiliyorsunuz. O sebeple bu videoları kullanacaksanız arkada çalan müziği telif hakkı olmayan müziklerle değiştirebilirsiniz. Bu işlemi Youtube’nin video düzenleyicisi aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Bu alanda telifsiz müzikler sizinle ücretsiz olarak paylaşılıyor. Buradan videonun herhangi bir kısmında bulunan telifli bir müziği değiştirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra yabancı sitelerden, oldukça eski videoları da kanalınızda kullanabilirsiniz. Türkçe içeriklere göre rekabeti çok daha az olacaktır. Çünkü ülkemiz tam bir youtube çöplüğüne dönüşmüş vaziyette. Hollanda gibi düşük nüfuslu ülkelere ait eski videoları bir youtube kanalı aracılığıyla paylaşarak kanalınıza abone toplayabilir, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Peki telifsiz eski video nasıl bulunur bundan bahsedelim.

Youtube aracılığıyla videonun yüklenme tarihini filtrelerden ayarlayın. Böylece kolayca eski videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca kanalınızı belirli bir hedef kitleye odaklayarak çalışmalar yapın. Böylece o alana ilgi duyan kişilerin kanalınızı takip etme şansı artar, kısa sürede abone toplayabilirsiniz. Eğer herhangi bir videoda telif problemi gözüküyorsa videoyu izlenmesi ne kadar fazla olursa olsun direk kanalınızdan silin. Böylece kanalınızı güven altına almış olursunuz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Sosyal medya : Gösterişli hayat insanları mutsuz mu ediyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte psikolojik rahatsızlıkların artması arasında bir bağlantı olabilir mi diye düşünürken bu …

Facebook : Mesajları Toplu Şekilde Silme Eklentisi

Facebook’ta mesajların tamamını toplu ve hızlı şekilde silmek mümkün. Bildiğiniz üzere Facebook, bir zamanların en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir