Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yumurta diyeti, şok diyetler kategorisine giren diyetlerden yalnızca bir tanesidir. Bu kategorideki diyetlerin şok diyetler olarak adlandırılmasının nedeni çok düşük kalorili diyetler olmalarıdır. Bu düşük kalorili diyetler vücutta şok etkisine sebep açar ve hızlı kilo vermenize yardımcı olurlar. Yumurta diyetinin özünde, adından da anlaşılabileceği gibi ana öğünlerin yumurta ağırlıklı tüketilmesi vardır. Fakat bu diyeti yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken esas nokta diyeti bıraktıktan sonraki beslenme düzenleridir. Zira bu diyeti yapıp hızlı şekilde kilo verebilirsiniz fakat diyeti bıraktıktan sonra normal beslenme düzenine tekrar geçerseniz çok hızlı şekilde verdiğiniz kiloları tekrar alabilirsiniz. Bu sebeple yumurta diyetini keskin bir şekilde bırakmak yerine gündelik beslenme düzeninizle uyumlu şekilde, yavaş yavaş bırakmak en doğrusu olacaktır. Ben istediğim kiloyu verdim, şimdi tamamen kendi eski beslenme düzenime geçebilirim düşüncesi oldukça yanlış ve sağlıksızdır.

Yumurta diyetinin özünde yumurtanın doyurucu etkisi yatmaktadır. Yumurta, anne sütü gibi oldukça kaliteli ve faydalı bir besin kaynağıdır. Yumurta tüketildikten sonra protein bakımından zengin olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Böylece sık sık acıkmazsınız ve abur cubur tüketme isteğiniz azalır yada tamamen ortadan kalkar.

Yumurta diyeti yapmak isteyenler güne bir adet yumurta tüketerek başlayabilirler. Bu sizin uzun süre tok kalmanızı sağlayacak ve atıştırmalık tüketiminizi minimal seviyeye düşürecek. Abur cuburlardan uzak durmak ise doğrudan kilo vermenize yardımcı olacak.

Yumurta diyeti demek, sadece yumurta tüketilerek gerçekleştirilecek diyet demek değildir. Örneğin sabah kahvaltısında yaptığınız omletin yanında az yağlı beyaz peynir, 4-5 adet zeytin eklemelisiniz. Zeytin seçiminde zeytinin rengi değil, tuz oranı oldukça önemlidir. Tükettiğiniz zeytin fazla tuzlu olmamalı.

Kahvaltıda bunun yanı sıra domates,biber,salatalık gibi sebzeleri tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lifleri alabilirsiniz.

Ara öğünlerde abartmamak kaydıyla meyve tüketilmeli. Eğer meyve yeterli olmazsa içecek olarak da yeşil çay tüketilerek vücudun yağ yakımına katkıda bulunulmalı. Yeşil çay, özellikle karın bölgesindeki yağların eritilmesinde oldukça önemli bir takviyedir.

Öğle yemeğinde ise yumurtanın yerine başka protein kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Kırmızı et, balık, tavuk gibi besinleri ızgara şeklinde ve yanında salatayla tüketebilirsiniz.

Öğleden sonra açlık hissiniz uyandığında ise badem,fındık gibi besinleri 8-9 taneyi aşmayacak şekilde tüketerek açlık hissinizi dindirebilirsiniz.

Akşam yemeğinizde ise tekrar yumurta tüketmek isterseniz ıspanağı pişirdikten sonra üzerine 1-2 adet yumurta kırıp tüketebilirsiniz. Bu hem besin değerleri açısından yeterli, hem de kalori açısından düşük kalorili bir akşam yemeği olacaktır.

Şu noktayı da kesinlikle vurgulamamız gerekiyor. Bu diyeti karaciğer rahatsızlığı olanların yapmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin yumurta tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. Onun dışında sağlık açısından bir problemi olmayan herkes bu diyeti rahatlıkla uygulayabilir.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

1 Yorum

  1. Sabahları genellikle uyuyordum bu diyete fakat öğlen ve akşamları benim için zor geçiyordu. Bende öğlen ve akşamı çok aç kalmamak için bir şeyler atıştırsamda dünyayı yemiş oluyordum arkadaşım instagramdan fedbox adında diyet yemek servisi tarafından gelen bir kutunun fotoğrafını koymuş bende biraz onla konuştuktan sonra 1 aylık sipariş verdim sonrasında memnun kalıp devam ettiğimi söylemeliyim çalışıyorsanız veya mutfaktan uzak durmak sizin için kolay geliyorsa bence denemeniz de fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir