Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Yurt dışı Iphone Cihazı Tamiri | Nasıl ve Nerede Yapılır ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Teknoloji / Yurt dışı Iphone Cihazı Tamiri | Nasıl ve Nerede Yapılır ?

Yurt dışı Iphone Cihazı Tamiri | Nasıl ve Nerede Yapılır ?

Bildiğiniz üzere Apple, yurt dışından alınan cihazların Türkiye’de garanti kapsamında olmadığını uzun bir süre önce duyurmuştu. Global garanti kapsamındaki ülkeler arasından Türkiye çıkarıldı. Ülkemizdeki milyonlarca Iphone kullanıcısı arasından illa ki cihazını yurt dışından satın almış olanlar mevcut. Öncelikle şahsi fikrimi söylemeliyim ki oldukça yanlış ve gereksiz bir hamle. Türkiye Apple için büyük bir pazar. Kendi açımdan olaya baktığımda bizim evdeki 4 telefondan 2’si Apple ürünü. Ve bu durum hemen hemen her ailede göze çarpmaya başladı, bu oran git gide artıyor. Ortalamaya vurursak akıllı telefon kullanımında neredeyse ülke genelinde %35 gibi bir Apple kullanımı oranı ortaya çıkacaktır. Türkiye bu kadar büyük bir pazarken bu hamle neden yapıldı açıkçası bilmiyorum.

Şöyle de bir durum mevcut. Iphone sağlamlığı ve dayanıklılığıyla bilinen bir telefon. Açıkçası ben 2. kez Iphone kullanıyorum ve her birini 4’er sene kullandım. Herhangi bir tuş problemi, tuş takılması dahi yaşamadım. Telefonu düzgün kullandığınızda hiçbir problem ortaya çıkmıyor bu sebeple yurt dışından cihaz alacak arkadaşlar bence içlerini rahat tutarak satın alabilirler.

Peki cihazı aldık ve aksi bir durum oldu, herhangi bir problem yaşandı. O zaman nereye başvuracağız bundan bahsedelim.

YURT DIŞINDAN ALINMIŞ IPHONE TAMİRİ NASIL YAPILIR ?

Global garanti kapsamında Türkiye bulunmadığı için cihazı Appstore mağazalarına götüremiyorsunuz, götürürseniz de arkadaşlar IMEI kontrolü gerçekleştirip cihazınızın yurt dışından satın alındığını ve garanti dahilinde olmadığını söylüyorlar. O sebeple hiç boşuna gidip yorulmayın.

O zaman ya yurt dışına çıkma şansınız varsa yurt dışına çıkıp telefonu orada tamir ettireceksiniz, ya da Türkiye’de yetkili Apple servisleri aracılığıyla telefonu tamir ettireceksiniz. İlki masraflı olabilir, fakat sık sık yurt dışına çıkıyorsanız daha mantıklı bir yöntemdir. Çünkü garanti dahilindeki cihazınızın büyük bir problemi olabilir ve telefonunuzu yurt dışında direk değiştirerek size yeni telefon verebilirler. Fakat yurt dışına çıkma gibi bir durumunuz yoksa Türkiye’de Apple Yetkili Servisi olarak hizmet veren firmalardan birisine giderek telefonunuzu ücretini ödeyerek yaptırabiliyorsunuz.

YURT DIŞINDAN ALINMIŞ IPHONE TAMİRİ NEREDE YAPILIR ?

Benim sizlere tavsiyem KVK adlı firmayı tercih etmeniz. Tavsiye etmemdeki en büyük sebep özellikle büyük şehirlerde birçok noktada yetkili servisleri bulunuyor. Bunun yanı sıra toplumun güvenini kazanmış saygın bir kurum. Ayrıca cihazınızı onardıktan sonra adresinize kargoyla da gönderebiliyorlar. Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü KVK şuanda eli kolu bağlanmış yurt dışı Apple cihazı sahiplerinin bir numaralı tercihi konumunda.

Ayrıca cihazınız Türkiye’den satın alınmış ve garanti süresi dolmuşsa da buraya giderek ücretiyle telefonunuzu tamir ettirebilirsiniz. Yurt dışı ürünlerinin garanti kapsamından çıkarılması muhtemelen hükümet destekli bir hareket. Zira ülkemizden telefon satın alırken o vergisi bu vergisi derken binlerce lirayı sadece vergi olarak devlete ödemiş oluyoruz. Fakat yurt dışından satın alırken vergi oranları düşük olduğu için telefonu daha ucuza satın alabiliyoruz. Sanırım hükümet, cebimizdeki telefon parasına da göz dikerek ülkemizdeki Apple kullanım oranını da göz önünde bulundurarak danışıklı dövüş şeklinde böyle bir hamlede bulundu. Ya da ben sadece kuruntu yapıyorum bilemiyorum.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayarı açınca tarih ve saat ayarlarının sıfırlanması

Bilgisayarı her açtığınızda tarih ve saati yeniden ayarlamak zorunda kalıyorsanız bir süre sonra bu durum …

Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri

Iphone günümüzün en fazla kullanılan akıllı telefonlarından bir tanesi. Hemen hemen her evde, en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir